Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Gerilla Pazarlama – Z Jenerasyonun Kalbine Giden Yol!

gerilla-pazarlama-z-kusagi-5

Ülkemizde çok kullanılmayan bir pazarlama yöntemi olan Gerilla Pazarlama tekniği, insanların karşısına beklemedikleri bir anda çıkıp yaratıcılığı ile dikkat çekmesiyle bilinmektedir.

Gerilla Pazarlaması Nedir?


Aslında bu teknik ilk defa 1984 yılında Jay Conrad Levinson tarafından yazılan ‘Gerilla Pazarlama’ isimli kitabıyla ortaya çıkmıştır. Jay, Gerilla Pazarlamayı ‘yaratıcı pazarlama tekniği’ olarak tanımlamıştır. Gerilla pazarlama tekniği az bütçe ile sansasyon yaratmayı hedefler.

Daha fazla bilgi : Wikipedia

Neden kitabın ismi Gerilla?

Çünkü gerilla Pazarlaması kitabı, silahlı milisler tarafından kullanılan düzensiz savaş taktiklerinden esinlenilmiştir.

Jay Conrad Levinson’ın yazdığı bu kitap düşük bütçeli firmaların, güçlü rakipleriyle mücadele ederken benimsediği bir strateji olmuştur. Düşük bütçelerle yaratıcı fikirleri tüketicilere aktarmak isteyen firmalar, bu pazarlama stratejisi ile bilinirliklerini arttırmaktadır.

Genelde gerilla reklam pazarlamasında viral reklam çalışmaları hedeflenir. Yapılan reklamın viral olması markanın bilinirliğini artırırken ayrıca tüketiciler tarafından markanın konuşulmasını sağlar.

Gerilla Pazarlamasının Avantajları Nedir?

Maliyetleri daha düşüktür.

Gerilla pazarlamasının maliyetleri diğer pazarlama stratejilerine oranla daha düşüktür. Her geçen gün gelişen ürün pazar, markaların kendilerini diğer markalardan öne çıkartacak fikirler ortaya çıkarmasına sebep olmuştur. Pazarlama stratejisi geliştirirken farklı ve yenilikçi olmak isteyen markaların gerilla pazarlamasını tercih etmeleri mantıklı bir hareket olacaktır.

Akılda kalıcıdır ve marka bilinirliğini arttırır.

Beklenmedik anlarda tüketicilerin karşısına çıktığı için kullanıcıların akıllarında daha fazla yer edinir. Yaratıcı fikirler tüketicilerin dikkatini çektiği için yaptığınız reklamın konuşulma ihtimali artar bu da markanın bilinirliğini arttırır.

Kısacası Gerilla pazarlaması minimum bütçe ile sıra dışı yöntemlerin kullanılmasıdır. Son zamanlarda geleneksel pazarlama yöntemlerinden sıyrılmak isteyen markaların yöneldiği bir pazarlama tekniğidir. Firmaların pazarlama stratejilerini belirlerken son olarak gerilla pazarlama stratejisi hakkında bilgi sahibi olması önemli bir fayda sağlamaktadır.

Benzer İçerik : Gerilla Marketin Nedir?

Benzer gönderiler