Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

İçerik Pazarlama Stratejisinde Önemli Teknikler

dogru-reklam-stratejileri
İçerik pazarlama stratejisinde önemli teknikler

İçerik pazarlama, markaların hedef kitlelerine ulaşmak için kullandığı en önemli pazarlama tekniklerinden biridir. Markalar, içerik pazarlaması ile bilinirliğini arttırarak satışlarına hız kazandırır.

Günümüzde hedef kitleye ulaşmanın en çok tercih edilen yolu da içerik pazarlamasıdır. Reklam çalışmalarında şirketlerin sıkça kullandığı bir satış pazarlama tekniğidir. Detaylı olarak planlanmış bir içerik planı şirketinizin rakipler arasından sıyrılmasında önemli rol oynayacaktır.

Markanızın satışlarını hızlandırın

Her gün gelişen ve değişen dijital dünyada şirketlerin de sürekli olarak gelişiyor olması gerekiyor. Güncel gelişmelerin yakından takip edilmesi ve içerik pazarlama stratejisine dahil edilmesi yararınıza olacaktır. Rekabetin her geçen gün hız kazandığı dijital reklamcılıkta firmanızın rakiplerinizden farklı olan yönlerini ön plana çıkarmalısınız. Böylece kolaylıkla ön sıralara yükselebilirsiniz.

İçeriklerinizin ürünlerinizi ya da verdiğiniz hizmetleri en iyi şekilde anlatabiliyor olduğundan emin olmalısınız. Çok sık tekrarlanan içerik paylaşımları markanıza hız kazandıramayabilir. Burada önemli nokta ise içeriklerinizin hedef kitlenize hitap ediyor olmasıdır. Paylaşımların ilgi uyandırıcı olmasının yanında bilgilendirici olması da etkileşimlerinize katkı sağlayacaktır. Hedeflerin doğru belirlenmesi de pazarlama stratejisini belirleyen en önemli etkendir. Her sektör ve her hizmet alanı için hedefler farklı olarak belirlenmelidir. Sektörün ihtiyaçları, gereksinimleri ve müşteriye verilmek istenen imaj göz önünde bulundurulmalıdır.

Hedeflenen kitleye doğru mesaj ile hitap etmek güven duygusu vererek, kişiye kendini özel hissettirmenin yollarından biridir. Böylece potansiyel müşterileriniz ile ileriye dönük bir bağ kurabilirsiniz.

Peki yapılması gerekenler neler?

İçerik pazarlama stratejinizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar:

 • Sürekli yeni içerik üretmek yerine kaliteli ve hedefe uygun içerik yaratılmalıdır.
 • İçerik pazarlama yalnızca içerik üretimiyle ilgili değildir.
 • Amaç müşteri aramak değil, ürün ya da hizmetinizi arayan müşteriye ulaşmaktır. Burada önemli olan doğru ve amacına uygun içerik planları oluşturmaktır.
 • Markanızın sunduğu ürün ya da hizmeti arayan potansiyel müşteri kitlesine ulaşabilmek için, bilgilendirici, ilgi çekici ve faydalı paylaşımlara ağırlık verebilirsiniz.
 • İçerikler her ne kadar markanızın reklam çalışması olsa da ilk izlenimin reklam algısı uyandırmamasına özen gösterin. Daha çok ürün ve sunduğunuzun hizmetin faydalarından ya da farklı yönlerinden söz edebilirsiniz.
 • Güncel ve ilgi uyandıran içerikler etkileşim için oldukça önemlidir. İçeriklerinizde güncel olaylara yer vermeniz de etkileşim oranlarınızı oldukça yükseltecektir.
 • Basit sadeleştirilmiş ve anlamlı içerikler tercih etmelisiniz.
 • İçeriklerinize harekete geçirici mesajlar yani CTA (Call to action) ekleyerek satışlarınızı hızlandırabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizin olası sorularına cevap veren içerikler etkili olacaktır.
 • İçeriklerinizin ölçme ve değerlendirmesini iyi yapmalısınız. İçerik planlamanıza yön verirken yaptığınız çalışmaların geri dönüşlerini mutlaka incelemeli ve yorumlamalısınız.
 • Kullanacağınız görsellerin de içerikleriniz ve vermek istediğiniz mesajlarla alakalı olduğundan emin olmalısınız.
 • Hedeflerinizin uzun vadeli ve sürdürülebilir olması planlamanızın daha sağlıklı ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

Bütün bu parametreleri ele alarak siz de dijital pazarlama planlamanızı tekrar gözden geçirebilir ve gerekli düzenlemeleri sağlayabilirsiniz. Günümüzün olmazsa olmazlarından dijital pazarlama ve online satış dünyasına dair daha fazla içerik için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.