Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Zamanı Doğru Kullanın!

Eğer bir zaman makineniz yoksa bu yazıyı okumanızda fayda var.

Sanayi devrimi sonrasında seri üretimin de artmasıyla hızla artış gösteren arz-talep dengesi, küreselleşen dünya pazarında işletmeleri farklı politikalara itmiş, oluşan rekabet koşullarında yeni pazar stratejileri geliştirilmiştir. Tüketim toplumlarında hızla artış gösteren ihtiyaçlar da üreticinin daha fazla üretmesine sebebiyet vererek üretimle beraber rekabetin artmasına sebep olmuş mevcut rekabet ortamında işverenlerin çalışanlarını seçme kriterleri de bu bağlamda şekillenmiştir. İş yaşamındaki bu zorlu rekabet ortamında mevcut potansiyelinizi en etkin biçimde ortaya koymak için ya gece gündüz çalışmanız ya da zamanı doğru kullanmanız gerekmektedir. Zamanı iyi değerlendirerek rakiplerinizin arasından sıyrılmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı küçük tüyolar vardır.

1. Hedeflerinizi belirleyin!

Belirli bir işe başlamadan önce yapılması gereken ilk adım hedef koymaktır. Belirlediğiniz hedefler o işle ilgili eksiklikleri, yapılması gerekenleri ve size engel olabilecek durumları ortaya koymanıza yani kısaca durumu analiz etmenize yarımcı olur. Bununla birlikte hedefler, sizi gereksiz vakit kaybından kurtararak mevcut işte odaklanmanız gereken durumları önceliklerine göre sıralayıp sağlam adımlarla ilerlemenize yardımcı olacaktır.

2. Program Yapın!

Program demek düzen demektir. Ne kadar düzenli olursanız o kadar hızlı olursunuz. Ayrıca yapacaklarınızı planlı ve programlı yaptığınız taktirde hatırlamanız gerekenleri hafızanıza kaydetmeyecek ve beyniniz daha rahat olacağı için işlerinizi daha dikkatle yapmaya başlayacaksınız.

3. Her şeyin bir sırası var!

Bilgisayar değilsiniz! Yapacağınız işleri aynı anda yürütmeye çalışmanız hataları da beraberinde getireceği için işinizi olması gerektiğinden daha uzun sürede yapmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden her işe ayrı zaman ayırmalı hazırladığınız programa göre işleri sıraya koymalı ve sırasıyla devam ettirmelisiniz.

4. Hava almanız gerek!

Çalışma sırasında kısa molalar verin. Çay için, kahve için, yemek yiyin, hatta oyun oynayın. Elektrik ya da benzin gibi olmasa da bizim de enerjiye ihtiyacımız var. Bu yüzden sürekli iş yaparak bir yere varamazsınız. Ara ara mola vermeli ve vücudunuzu rahatlatmalısınız. Aksi taktirde hata yapmanız kaçınılmaz.

5. Dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin!

Çalışırken dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak olmalısınız. Bunların en önemlisi telefon! Siz farkında olmasanız da teknoloji tüm insanlığı esir aldı bile. Hele ki sosyal medya artık normal hayatın bile önüne geçmiş durumda. İş yapıyorum derken kendinizi instagramda stalk yaparken bulursanız hiç şaşırmayın.

Erken kalkan yol alır diye boşa dememişler. Ama erken kalkmak da tek başına çözüm değil. Uykunuzu almak ve dinç bir şekilde işinize konsantre olmak istiyorsanız uyku düzeninizin olması şart. Uykusuz bir şekilde çalışırsanız, kendinizi çay kaşığıyla not alıp kalemle çay karıştırırken bulabilirsiniz.  Bu yüzden programınıza uyku saatlerinizi de eklemeyi unutmayın.

Ünlü yöntemen Akira Kurosawa’nın da dediği gibi “Hedeflediğiniz amaca ulaşmaya yaramayan zaman, yitirilmiş olan zamandır.”