Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Bir Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Olarak: Instagrammer’lar

Sosyal medya / dijital platformda başarılı olmak söz konusu olduğunda kaliteli ve etkili işler yapmak herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Peki hedeflediğiniz kitlelerin karşısına Instagram’da farklı şekillerde çıkıp onları etkilemek ister misiniz? Müşterilerinize hedeflediğiniz şekilde, daha güçlü geri dönüşler ile tam da istediğiniz yer ve zamanda veya tam da ilgi alanı olan konular ile karşılarına çıkmaktan bahsediyoruz. Hem de onların unutamayacağı yaratıcı çalışmalar ile. Nasıl mı ? Şöyle;

Son yılların pazarlama dünyasına ve Instagram’a kattığı en önemli trenlerinden birisi kitleleri etkilemiş, aktif takipçi kitlesi olan Instagram hesapları / Instagrammerlar’dır. Aslında olayın gerçekleşme şekli, içinde bulunduğumuz sosyal medyanın aktif kullanıldığı bu çağda kitleleri etkilemenin son trend yolu, Influencer Marketing’dir.

Influence Marketing en basit tanım ile ‘’Youtube, Twitter, Snapchat, Periscope, Instagram, Facebook gibi takipçiler ile birebir iletişim halinde bulunulan sosyal medyakanallarında aktif ve yüksek takipçili güvenilir kişilerin ürün/hizmet hakkında kişisel deneyimlerini aktarması ve bu ürünleri önermesi yolu ile sıradan bir içeriği ile takipçilerine aktarması’’ demektir. Ve önemli nokta kullanıcı bu tanıtımları takipçilerini rahatsız etmeden yaratıcı şekillerde yaparak negatif ilgisini de çekmiyor.

Mevcut veya hedeflediğiniz müşterileriniz üzerinde güvenilirliğinizi, yaratıcılığınızı ve saygınlığınızı arttırdığınızı düşünün. Çok daha uygun maliyetlere böyle kazanımlar yapılması kulağa kesinlikle hoş geliyordur değil mi?

Uygulama yolları farklı olsa da bunu bir çok açıdan TV reklamlarına benzetebiliriz, markalar yeni ürün tutundurma veya mevcut ürünün kitlesini arttırmak için genelde ünlü, halka güven verip inandığı isimleri markalarının yüzü yaparak onlara bu ürünü çeşitli yollar ile faydasını ve uygulamasını anlatır. Influencer Marketing’de yapılan da nerdeyse aynı uygulama, sosyal medya da kendi kitlesi olan ve bu kitle ile aktif iletişimde olan bir kişinin kişisel beğenisini ve tavsiyesini sunduğu bir reklam şekli.
Markanın burada dikkat ettiği; reklamda oynatılacak hangi ünlünün onlar için doğru kişi olduğu ve bu kişinin markanın hedef kitlesine uygun olup olmadığı.

Yani yazının başından beri bahsettiğimiz şey de bu: Yani Instagrammer’lar. Burada fark edilmesi gereken, dijital çağ dediğimiz bu dönemde oyuncu, futbolcu, türkücüler yerine, belli bir kitlesi olan ve adı Instagrammer olan kişilerdir. Bundan sonra yapmanız gereken bir şey kalıyor; markanız ve ürününüzün kimin için daha önemli olduğunu , kimin hedeflediğiniz kitle olduğunu, kimin ürününüzü takipçilerine daha yaratıcı ve kaliteli şekilde sunabileceğini bulmak ve tabii ki içeriği oluştururken de doğru şekilde yapmaktan başka bir şey değildir.

Forrester’in 2015 yılı sonlarına doğru yaptığı bir araştırmada Instagram’ın marka erişimi ve etkileşimi Twitter’dan 120 kat Facebook’dan 60 kat daha yüksektir.

Sonuç olarak sektörünüz fark etmeksizin, ürün veya markanızı uygun bir şekilde tanıtmak için Instagrammer’ların içeriklerini kullanmanın tam zamanı.Fakat bunu yaparken de çözüm ortağınızı ve uzmanlarınızı iyi seçmeyi unutmayın !