Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Reddit r/place Etkinliği Sonlandı. Etkinlik Bize Ne Gösterdi?

reddit-r-place

Twitter’dan ve Instagram’dan bile daha eski bir sosyal platform olan Reddit, hem geçmişteki “forum” kültürünü barındıran özellikleri hem de bir sosyal medya platformunda bulunacak hemen hemen her özelliği barındırmakta.

Reddit, global çapta dünyanın en büyük platformları olması sebebiyle yıllar boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmakta fakat geçtiğimiz günlerde yapılan ve 5 Nisan Salı günü sonlandırılan ‘Reddit Place’ etkinliği, dünya çapında gerçekleştirilen en büyük etkinliklerden birisi oldu.

Aslında etkinlik ilk olarak 2017 yılında düzenlendi. Reddit r/place denilen bir alana 1 milyon piksel ve 16 renk paletinden oluşan bir tuval sundu. Kullanıcılarına burada istediği şekili yapmaları için 3 gün süre verdi. Reddit bu olayı bir sosyal deney olarak sunmuş olsa da işin sonu akılalmaz boyutlara ulaştı ve ortaya yüzbinlerce kişinin oluşturduğu bir sanat eseri çıktı.

2017 yılında yapılan bu etkinlikte ilginç bir Türk-Yunan çekişmesi de yaşandı. Türk kullanıcıların çizdiği Türk bayrağı resminin üzerine bir süre sonra Yunan kullanıcılar tarafında Yunanistan bayrağı çizildi. Daha sonra Yunan bayrağının yanına tekrar bir Türk bayrağı çizildi. Karşılıklı “işgal” denemeleri devam edilirken taraflar birbirleriyle anlaşıp kendi bayraklarından belirli bir bölümü feragat ederek Türk-Yunan bayrakları içinde bir kalp simgesi oluşturdu.

Etkinlik, Reddit platformu içinde bulunan her kişinin, 5 dakikada bir piksellik kareyi doldurma hakkı olduğu ve sonucunda ortaya kendi istedikleri görüntüleri çıkarmaya çalıştığı bir etkinlik.

Ancak iş tabii ki bu kadar basit değil. Etkinlik sonsuz bir alanda yapılmadığı için alanlar çok kıymetli. Yani herhangi bir kullanıcı veya topluluk sizin çizim alanınıza gelebilir, alanınızı işgal edebilir, kendi çizimlerini oluşturabilir. Bunu önlemenin de tek bir yolu var; organize olmak.

Çizim yapmanıza bir engel de, alanın rastgele bölgelerinde oluşan “The Black Void” isimli bir kara delik. Bu kara delik bir grup kullanıcı tarafından oluşturulsa da kısa sürede binlerce kullanıcının dahil olarak ortaya her şeyi yutan bir siyah alana dönüşmesiyle son buluyor.

Reddit’in diğer platformlara göre en büyük özelliği, yıllardan beri oluşmuş “Komünite” yani “topluluk” farkındalığının olması. Twitter son aylarda “Topluluk” özelliği ile bir komünite farkındalığı oluşturmaya çalışsa da (Metaverse ve NFT projeleri için) bu konuda Reddit’e yetişmesi epeyce zor olacak gibi görünüyor.

Her kullanıcı, Reddit’e ilk girişinde karşısına ilgi alanlarına göre farklı topluluklar çıkmakta. Bu topluluklar; herhangi bir dizi/film toplulukları, spor toplulukları, siyasi topluluklar ya da millet toplulukları gibi çeşitli kategorilerde olabilmekte. Ayrıca her kullanıcı, aidiyet hissettiği her topluluk içinde barınabilmekte.

İşte zamanla oluşmuş ve olgunlaşmış olan yüzlerce komünite, Reddit’in gerçekleştirdiği ‘r/place’ etkinliğine geçtiğimiz günlerde katıldı.

Her grup; sevdikleri sanatçıları, filmleri, ülke sembollerini yani kısaca o topluluğun oluşma amacını Place alanına çizmeye çalıştı. Etkinliğin başı, çok büyük bir etkinlik gibi gözükse de bir süre sonra akıl almaz boyutlara ulaştı. Yüzlerce Twitch yayıncısının da etkinliğe girmesi ile birlikte yüzbinlerce kişilik komüniteler adeta birbirleriyle bir savaş içine girdi.

Canlı yayınlar ile organize olan ve anlık aksiyon alabilen topluluklar diğer toplulukların önüne geçerek kendi alanlarını ve çizimlerini koruyabildi. Burada da topluluğunuzun büyük bir topluluk olmasının önemli olduğu gözükmekle birlikte, asıl önemli kriterin ise organize olabilmek olduğu gözümüze çarptı. Örnek olarak 125.000 kişilik bir Türk topluluğu, 210.000 kişilik bir topluluğa karşı zor da olsa kendini koruyabildi. Bunu sebebi ise alanı daha öncede şekillendirmiş olması ve çok çabuk alanı koruyacak şekilde organize olmasından kaynaklandı.

Oldukça hareketli geçen etkinlik sonunda place alanında her komünitenin kendini belli edebileceği, sanatsal yönü de çok yüksek olan çizimler ortaya çıktı.

Etkinlik Bize Ne Gösterdi?

Biliyoruz ki; metaverse dünyalarının ve NFT koleksiyonlarının değeri topluluklara, bu toplulukların hikayesinin ilgi çekici olmasına dayanmakta. Geleceğin dünyasında bir topluluğunuz yok ise Metaverse dünyasında söz sahibi olmanız, bir hikayeniz yok ise NFT koleksiyonlarınızın değerlenmesi pek mümkün görünmüyor.

Her geçen gün hayatın daha da dijitalleşmesi, merkeziyetçi sistemlerin yıkılması, toplulukların organize olarak geleceğin dünyasında çok büyük söz sahibi olabileceğini Reddit etkinliği ile bir kez daha gördük.

Etkinliğin Sonuçları: Reddit Ne Kazandı?

Reddit, dünyanın en büyük sosyal platformlarından birisi olmasına rağmen yaklaşık 3 günde yüz binlerce yeni kullanıcı kazandı ve milyonlarca kez sitesine giriş sağladı.

Hali hazırda bulunan komünitelerin aktifliklerini artırıp aidiyet sağladı.

Yeni komüniteler kazandı.

Ve belki de en önemlisi, şu anda dünyanın en fazla kişiyle hazırlanan NFT koleksiyonuna sahip oldu.

Reddit Koleksiyonu Ne Yapar?

Reddit’in elinde bulunan bu koleksiyon, ilerleyen günlerde muhtemelen dünyanın en pahalı NFT koleksiyonuna dönüşecek. Reddit’in önüne bu aşamadan sonra iki yol çıkıyor:

Koleksiyonu Kendine Saklamak: Reddit marka değerini artırmak, topluluklarını korumak ve kendi NFT dünyasına bir yeni paha biçilemez koleksiyon parçası ekleyebilir.

Koleksiyon Satışı: Mevcut çizimleri bir NFT’ye dönüştürüp parça parça veya bir bütün halinde satabilir. Bu da kendileri için çok büyük bir gelir oluşturacaktır.

Yarın; ister Facebook ister Twitter isterseniz Reddit ya da Metaverse içinde bir alanda olsun bir komünite içinde olmadan yarının dünyasında söz sahibi olmanız mümkün değil. Çok geç olmadan her grup kendi aidiyetini oluşturabileceği topluluk içine girmeli veya bir topluluk oluşturmalı.

Çağatay S. Yanar

Benzer gönderiler